787 851 913 biuro@pixent.pl

Jeśli uważasz, że do stworzenia strony internetowej wystarczy jedynie znajomość podstawowych webowych języków programowania, takich jak HTML czy CSS to jesteś w błędzie. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, jakie jeszcze języki programowania okażą się niezbędne. Następnie omówię znaczenie jednego z nich w tworzeniu stron internetowych.

Wymienione wcześniej języki programowania oczywiście nie są bez znaczenia przy tworzeniu stron internetowych. Nie jest tak, że ich możliwości są ograniczone, po prostu mają inne zadania. Odpowiadają przede wszystkim za wygląd witryny. I nie ma z tym żadnego problemu jeśli tworzysz strony www, która ma mieć charakter informacyjny i zakłada niewielką interakcję z użytkownikiem.

Natomiast jeśli potrzebujesz funkcjonalnej witryny, która realizuje takie zadania jak, na przykład:

  • system rezerwacji,
  • częste dodawanie nowych treści,
  • dynamiczna galeria zdjęć.

 

Niezbędny okaże się któryś z języków „zaplecza”. Jest kilka popularnych języków odpowiadających za bardziej skomplikowane funkcje strony internetowej. Między innymi:

  • Ruby,
  • C#,
  • Python,
  • PHP.

Przede wszystkim sieć!

Z wymienionych języków tylko ten ostatni – PHP został stworzony i dedykowany w celu tworzenia stron internetowych. Pozostałe były do tego celu adaptowane. Być może właśnie dlatego język PHP cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród web deweloperów. Świadczy o tym przede wszystkim fakt, że przy pomocy tego języka powstaje najwięcej stron internetowych.

Wsparcie to podstawa!

PHP jest rozwijany już od ponad dwudziestu pięciu lat i doczekał się dużego grona entuzjastów. Wsparcie społeczności jest w tym wypadku nie do przecenienia. Jedną z podstawowych cech definiujących ten język jest to, że skrypty utworzone z jego pomocą będą wykonywane po stronie serwera. Uważany jest za język przystępny dla początkujących. Łatwiej również „przesiąść” się na niego osobom, które miały do czynienia z językami o podobnej składni.

Nie tylko witryny!

PHP z powodzeniem może służyć do tworzenia samodzielnych aplikacji. Chcąc wykorzystać ten język w swoim projekcie musisz pamiętać, żeby korzystać z aktualnej stabilnej wersji. Obecnie takie wersje oznaczane są numerem siedem. Pozwoli Ci to uniknąć wielu problemów z kompatybilnością. Będziesz mieć pewność, że stworzona w ten sposób strona internetowa  nie będzie wymagała aktualizacji kodu w najbliższym czasie. Pracując z tym językiem, prędzej czy później nie unikniesz spotkania z najpopularniejszymi framework’ami takimi jak Zend, Codeigniter, Symfony. Programowanie przy ich pomocy staje się prostsze, należy jednak pamiętać, że nie są to narzędzia dla osób całkowicie początkujących. Aby z nich skorzystać trzeba mieć nieco doświadczenia z językiem PHP.